LXIV Forum Humanum Mazurkas – 17 marca 2024 r.
Koncert: 
„“Po mnie choćby Potop” - WIELKA GALA - Benefis Jerzego Hoffmana

Wystawy:  Wystawa rysunku: „Jam to, nie chwaląc się, sprawił" – bohaterowie filmów Jerzego Hoffmana w rysunkach Dariusza Łabędzkiego.
Wystawa plakatu: „Filmy fabularne Jerzego Hoffmana w plakatach Witolda Mysyrowicza”.

OPIS

64. Forum Humanum Mazurkas “Po mnie choćby Potop”
WIELKA GALA - Benefis Jerzego Hoffmana.

64_FHM_Zaproszenie_grupa.jpg


- Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego – Orkiestra, Balet, Soliści.
- Wystawa rysunku: „Jam to, nie chwaląc się, sprawił" – bohaterowie filmów Jerzego Hoffmana w rysunkach Dariusza Łabędzkiego.
- Wystawa plakatu: „Filmy fabularne Jerzego Hoffmana w plakatach Witolda Mysyrowicza”.


17 marca o godzinie 18:00 odbyła się Benefis Jerzego Hoffmana – Wielka Gala z okazji 92. urodzin, 70. lat pracy artystycznej oraz 25 lat od ekranizacji „Ogniem i mieczem”, a to wszystko pod szyldem 64. Forum Humanum Mazurkas.

Miniona niedziela przyniosła wiele wzruszeń, laudacji oraz pięknych wspomnień. Wieczór poprowadził prezes MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel – ANDRZEJ BARTKOWSKI. Życzenia Benefisantowi złożyli Minister Kultury BARTŁOMIEJ SIENKIEWICZ, Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego JAN ŻYCHLIŃSKI jak i Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego PAWEŁ KANCLERZ. Mieliśmy okazję zobaczyć fragmenty filmów, materiały z prywatnego archiwum Mistrza, które okraszone były anegdotami ze strony Reżysera. Na scenie wystąpili: ANNA DYMNA, TOMASZ STOCKINGER, ELŻBIETA STAROSTECKA ORAZ EWA WIŚNIEWSKA. Nie zabrakło filmów z życzeniami, nieobecnych na niedzielnym wydarzeniu, aktorów DANIELA OLBRYCHSKIEGO czy MAGDALENY ZAWADZKIEJ. Całe wydarzenie dopełnił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego z Tomaszem Labuniem na czele ponad 100-osobowego składu. Muzyka z filmów Jerzego Hoffmana pozwoliła publiczności zanurzyć się w klimacie twórczości Mistrza, a utwory „Dumka na dwa serca” oraz „Hej, Sokoły” zadyrygował w prezencie dla Reżysera sam KRZESIMIR DĘBSKI. Na koniec wieczoru wszyscy goście mogli skosztować, specjalnie przygotowanego na tą okazję, tortu giganta.

To był niezapomniany wieczór, który udowodnił jak niesamowitym człowiekiem, artystą i przyjacielem jest Jerzy Hoffman. 800-osobowa publiczność zgromadzona na Sali Zeus uhonorowała Jubilata gromkimi brawami, prezentami i samymi życzliwymi słowami.

J.Hoffman.png

JERZY HOFFMAN

Reżyser filmowy. Urodził się 15 marca 1932 roku w Krakowie. W 1940 roku został wywieziony na Syberię, skąd wrócił do Polski po zakończeniu wojny. W 1955 roku ukończył wydział reżyserii na moskiewskim WGiK-u. Hoffman debiutował w roku 1954 realizując wspólnie z Edwardem Skórzewskim film dokumentalny "Czy jesteś wśród nich?". Do roku 1965 zrealizowali dwadzieścia siedem filmów dokumentalnych i trzy fabularne. Filmy dokumentalne Hoffmana i Skórzewskiego zdobyły liczne nagrody między innymi w Oberhausen, Krakowie, Wenecji, Moskwie i Mannheim. Debiut fabularny tej spółki reżyserskiej to komedia satyryczna "Gangsterzy i filantropi".

Pierwszym samodzielnym obrazem Hoffmana był zrealizowany dla telewizji "Ojciec". Następny film – "Pan Wołodyjowski" – rozpoczął w życiu reżysera nową epokę realizacji wielkich widowisk filmowych. Był też początkiem realizacji wielkiego marzenia reżysera – przeniesienia na srebrny ekran Sienkiewiczowskiej "Trylogii".

Pierwszy z trzech filmów ukazał się w 1969 roku „Pan Wołodyjowski”, który dodatkowo miał zostać zekranizowany jako serial. Niestety zawirowania polityczne tamtego czasu, skłoniły Hoffmana do rezygnacji z realizowania pomysłu. Kolejnym filmem był „Potop” zekranizowany w 1974 roku. Ostatni z nich „Ogniem i mieczem”. Zdjęcia rozpoczęto 13 października 1997, według dziewiątej wersji scenariusza. Do nakręcenia obrazu wykorzystano… 130 km taśmy filmowej. Wszedł na ekrany w 1999 roku i przyciągnął do kin rekordowe (po 1989 roku) 7,15 mln widzów.

Nie tylko „trylogia Sienkiewicza” wpłynęła na karierę Reżysera. Do grona klasyków rodzimego kina nieco niespodziewanie trafił także "Znachor", adaptacja powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza zrealizowana w 1981 roku.

W roku 2003 Hoffman wyreżyserował film "Stara Baśń" według prozy Józefa Ignacego Kraszewskiego. Rok później, bo w 2004 rozpoczął prace nad czteroodcinkowym filmem dokumentalnym „Ukraina – narodziny narodu”, który ostatecznie premierę miał w 2007 roku.

W 2011 roku Hoffman znów stanął za kamerą, by stworzyć kolejny widowiskowy fresk o polskiej historii. "1920: Bitwa Warszawska" to opowieść o wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku wpisana w ramy wojennego melodramatu.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi – 1959 rok. Otrzymał dyplom Ministra Spraw Zagranicznych za zasługi w propagowaniu kultury polskiej za granicą za rok 1981. Odznaczenie

Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2005. Został nagrodzony Polską Nagrodą Filmową "Orzeł" w kategorii: Nagroda za Osiągnięcia Życia w 2006 roku.

 RZAWP.jpg

REPREZENTACYJNY ZESPÓŁ ARTYSTYCZNY WOJSKA POLSKIEGO

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego jest największą instytucją artystyczną w Wojsku Polskim realizującą szeroki wachlarz zadań artystycznych Swoją działalnością Zespół od ponad 70-ciu lat ukazuje bogactwo kultury narodowej Polski oraz innych państw. Upowszechnia ją w środowisku wojskowym i cywilnym – w kraju oraz poza jego granicami. Zespół Wojska Polskiego odwołuje się do wielkiej tradycji narodowo-patriotycznej. Przedmiotem działalności Zespołu jest opracowywanie programów artystycznych i organizowanie koncertów, m.in. estradowych, plenerowych, kameralnych, symfonicznych, solistycznych i chóralnych. Z Zespołem współpracują uznani artyści – śpiewacy, piosenkarze, tancerze i aktorzy. Zespół działa z wielkim rozmachem, stale poszerzając repertuar. Oprócz dawnych pieśni wojennych i wojskowych w programach znajdują miejsce nowe utwory, także z gatunku muzyki pop. Uznanie dla artystów Zespołu wielokrotnie wyrażali wielcy tego świata – prezydenci, premierzy, koronowane głowy.

 Mysyrowicz---.jpg

WITOLD MYSYROWICZ

WITOLD MYSYROWICZ – polski artysta grafik, designer, karykaturzysta, Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury SPAK. Zajmuje się grafiką wydawniczą i reklamową oraz rysunkiem satyrycznym. Rysunki satyryczne publikował m. in. w „Szpilkach”, „Karuzeli” oraz „Dzienniku Cotygodniowym NIE”. Uczestniczył w kilkuset wystawach plakatu, malarstwa i rysunku w Polsce i za granicą. Za swe prace otrzymał ponad 145 nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i międzynarodowych. Witold Mysyrowicz jest od lat autorem plakatów ilustrujących nasze wydarzenia Forum Humanum Mazurkas.

Labędzki.jpg

DARIUSZ ŁABĘDZKI 

DARIUSZ ŁABĘDZKI - z wykształcenia architekt, z zamiłowania rysownik, propagator humoru, twórca programów i reportaży poświęconych karykaturze, animator. Jako karykaturzysta był, obok Zenona Żyburtowicza, współpomysłodawcą słynnej wystawy „Ogniem i mieczem na wesoło” (2000 r.) a także wystawy „Stara baśń inaczej…” (2003). W 2017 roku organizator 85. urodzin Jerzego Hoffmana, prezentujący przy tym wystawę „Piękne i Bestia”. Gdzie aktorki z filmów Rezysera przedstawione jako „Piękne”, natomiast sam Hoffman -”Bestia”- pan i władca filmowego planu.


Fot. Julia Dacka

 

Wieczór poprowadził: Andrzej Bartkowski  

 


     PROGRAMY, ZAPROSZENIA...    

  zaproszenie    zaproszenie    wernisaż   plakaty Mysyrowicza

 

 

 

 

 

 

 

PEŁNA RELACJA FILMOWA

wkrótce pełna relacja filmowa z koncertu - zapraszamy

WYBRANE FRAGMENTY RELACJI FILMOWEJ PODZIELONE TEMATYCZNIE

wkrótce pełna relacja filmowa z koncertu - zapraszamy

 

2111fce62d3bfc3090354c61221b85c5.jpg
04a14c5db8db45224afb4df1d4ab4463.jpg
a8574d4cfd019a11e4427fb15ea70935.jpg
62d2c09fb021bca9a5854300e6dc1e5d.jpg
fcc7f9d024af22923fa7b87b48d0d389.jpg

Róbmy coś, róbmy coś - Co by zależało od nas - Nie wiem co - Nie wiem jak - Ale coś tam chyba można - Zróbmy coś - Żeby coś - Zależało od nas. (Agnieszka Osiecka)