XV Forum Humanum Mazurkas – 19 kwietnia 2015 r.
Koncert: Jedne z najpiękniejszych baletów świata w wykonaniu Artystów Narodowego
Lwowskiego Teatru Opery i Baletu.
Wernisaż malarski:
“Refleksy wyobraźni i rzeczywistości” – K. Koniczek,
wystawa zbiorowa “Świat baletu”.
Impresje filmowe: „Ziemia i kosmos” Film o twórczości Krzysztofa Koniczka.
Realizacja: Janina Tuora, Jan Sumikowski.

OPIS

Niemal dokładnie 3 lata po inauguracji cyklu – 19 kwietnia 2015 r., na scenie MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel po raz pierwszy zagościł balet. Podziwiało go blisko 800 osób. W tematykę wieczoru wprowadziła zgromadzoną widownię rozmowa Prezesa MCC Mazurkas Andrzeja Bartkowskiego z Dyrektorem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Panem Waldemarem Dąbrowskim. Panowie dyskutowali o roli baletu w kulturze i o tym jak istotne – z punktu widzenia polskiej sceny baletowej – było utworzenie, po wielu latach starań, Narodowego Baletu Polskiego jako odrębnej instytucji kultury.

Narodowy Lwowski Teatr Opery i Baletu na scenie zaprezentował trzy suity baletowe: „Korsarz”, „Jezioro Łabędzie” oraz „Don Kichot”. Radość tańca i bogaty przekaz emocjonalny, który zaprezentowali Artyści ze Lwowa, porwał serca zebranej publiczności. Jak najbardziej zasłużone oklaski rozbrzmiewały na sali długo po ostatnich taktach muzyki.

Od trzech lat niezmiennie Forum Humanum Mazurkas towarzyszą wystawy malarskie. Nie inaczej było i tym razem. Wernisaż był doskonałą okazją do bliższego poznania sztuki Krzysztofa Koniczka zaprezentowanej w ramach wystawy indywidualnej „Refleksy wyobraźni i rzeczywistości”. Goście mogli podziwiać również wystawę zbiorową „Świat baletu” oraz wziąć udział w aukcji obrazów inspirowanych sztuką baletową.

    PEŁNA RELACJA FILMOWA    

Forum Humanum Mazurkas jest autorskim projektem kulturalnym organizowanym i sponsorowanym przez współwłaścicieli grupy firm Mazurkas - Andrzeja Bartkowskiego i Andrzeja Hulewicza - we współpracy z kuratorem Janiną Tuora i realizatorem filmowym - Janem Sumikowskim. Jest to wydarzenie wielowątkowe łączące sztukę estradową, teatralną, satyryczną z malarstwem, rzeźbą i innymi sztukami wizualnymi. Scalają to wszystko filmy - reportaże, relacje z wywiadów i krótkie impresje o artystach biorących udział w Forum Humanum Mazurkas. Forum Humanum to spotkanie ludzi z różnych środowisk, wymiana myśli, to wspólne przeżywanie, poznawanie się, oswajanie ze sztuką, to też konfrontacja rozbieżnych poglądów. Zapraszamy do śledzenia tego wydarzenia na You Tube.

PEŁNA RELACJA FILMOWA W 2 CZĘŚCIACH

WYBRANE FRAGMENTY RELACJI FILMOWEJ PODZIELONE TEMATYCZNIE

 
2111fce62d3bfc3090354c61221b85c5.jpg
04a14c5db8db45224afb4df1d4ab4463.jpg
a8574d4cfd019a11e4427fb15ea70935.jpg
62d2c09fb021bca9a5854300e6dc1e5d.jpg
fcc7f9d024af22923fa7b87b48d0d389.jpg

Róbmy coś, róbmy coś - Co by zależało od nas - Nie wiem co - Nie wiem jak - Ale coś tam chyba można - Zróbmy coś - Żeby coś - Zależało od nas. (Agnieszka Osiecka)