Balet: „Notre Dame de Paris – Esmeralda” – klasyka światowego baletu w wykonaniu artystów Royal Lviv Ballet
Wernisaż: Wystawa malarstwa Michała Suffczyńskiego i Grzegorza Wróbla „Akwarela w mistrzowskim duecie”. Kurator wystawy – Janina Tuora
OPIS
Na scenie Hotelu Mazurkas ponownie gościliśmy Royal Lviv Ballet, blisko 40 artystów, którzy zabrali nas w podróż do krainy i epoki Dzwonnika z Notre Dame. Balet „Notre Dame de Paris – Esmeralda” łączy w sobie muzykę dwóch kompozytorów oraz nowatorską choreografię. Powstał na motywach powieść Wiktora Hugo znana w Polsce również pod tytułem Dzwonnik z Notre Dame, osadzona w czasach późnego średniowiecza. Według słów samego autora, jest to „obraz piętnastowiecznego Paryża i całego piętnastego wieku przez pryzmat tego miasta”. Osią powieści jest wątek miłosny archidiakona Klaudiusza Frollo do pięknej Cyganki Esmraldy. Powieść wydana w 1831 roku porusza nietypowe jak na tamte czasy problemy zgubnego pożądania i tolerancji. W powieści nie ma nic białego ani czarnego, są tylko odcienie szarości. Nie ma też tu jednoznacznie złej postaci, a nawet okrutne czyny Frolla można zrozumieć i budzi on współczucie, a nawet sympatię czytelnika. Autorem choreografii jest solista i choreograf Narodowego Baletu Kijowskiego Victor Szczerbakov, a na scenie oglądaliśmy soliistów Kijowskiego Teatru Narodowego, Narodowej Opery Ukrainy i Royal Winnipeg Ballet oraz pierwszych tancerzy, solistów, koryfeje i zespół baletowy Royal Lviv Ballet. 49 Forum Humanum Mazurkas otworzyliśmy Sceną młodych talentów Ireny Bartkowskiej, którą wypełnili w całości piękni i zdolni uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. R. Turczynowicza w Warszawie. Na scenie zaprezentowali nam: Adagio z baletu "Paquita", muz.L.Minkus na podst. chor. M. Petipa, Wariacja z baletu "Arlekinada" muz. R. Drigo, chor. M. Petipa, Wariacja z baletu "Wieszczka Lalek" muz. J. Bayer, chor. N.S. Legat. Oj zobaczymy ich jeszcze na deskach światowej sławy baletów!
O ich występie oraz planach na artystyczną przyszłość na Proscenium rozmawiał Prezes Andrzej Bartkowski z Dominiką Krysztoforską - pierwszą solistką baletu Teatru Wielkiego Opery Narodowej w latach 2009-2018 r., a od 2018 do 2021 pierwszą solistką Polskiego Baletu Narodowego w Warszawie, odznaczoną srebrnym Gloria Artis. Od 2021 roku Pani Dominika zajmuje się działalnością pedagogiczną, pełniąc funkcję vice – Dyrektor Kształcenia Artystycznego Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie. Przerwę w przedstawieniu umiliła naszym Gościom świetna wystawa malarstwa artystów: Michal Suffczynski i Grzegorz Wrobel „Akwarela w mistrzowskim duecie”. Kuratorką wystawy niezmiennie była Pani Janina Tuora.
Do zobaczenia na 50, jubileuszowym Forum Humanum Mazurkas!
PEŁNA RELACJA FILMOWA
PEŁNA RELACJA FILMOWA
WYBRANE FRAGMENTY RELACJI FILMOWEJ PODZIELONE TEMATYCZNIE
FOTOREPORTAŻ
https://www.forumhumanummazurkas.pl/pl/fhm-lista/edycje-for/xlix#sigProId778e47566e