XXII Forum Humanum Mazurkas – 22 maja 2016 r.
Koncert: „Niech żyje wiosna” - Benefis prof. Szymona Kawalla, Festiwalowa Orkiestra
Kameralna im. I. J. Paderewskiego.
Wernisaż malarski:
„Dwa światy sztuki obok siebie” Wystawa malarstwa
Lili Fijałkowskiej oraz wystawa rzeźby ceramicznej Wiesława Fijałkowskiego.
Scena Talentów: Przemysław Marciniak (dyrygent – debiut)
Impresje filmowe: „Dwa światy sztuki obok siebie”. Film o twórczości Lili
i Wiesława Fijałkowskich. Realizacja: Janina Tuora, Jan Sumikowski.

OPIS

XXII Forum Humanum Mazurkas utrzymane w wyjątkowym wiosennym klimacie, było zarazem niezwykłym jubileuszowym wydarzeniem z okazji 60-lecia pracy artystycznej i 50-lecia pracy pedagogicznej Maestro Szymona Kawalla. Z tej okazji Jubilat przygotował niezwykle ciekawe Muzyczne Show „Niech żyje wiosna”, podczas którego goście mieli okazję usłyszeć  m.in.: polki J.Straussa, arie z oper „Carmen” G.Bizeta, „Otello” G.Verdiego, „Madame Butterfly” G.Pucciniego, piosenki, przeboje musicalowe oraz oczywiście utwory Profesora Szymona Kawalla. W koncercie, który odbył się 22 maja br. udział wzięło ponad 700 osób ze świata biznesu, kulturyi sztuki.

Przez ponad  5 godzin w sali Zeus w MCC Mazurkas rozbrzmiewała muzyka z najbardziej znanych oper i operetek, a sam Maestro Szymon Kawalla – jeden z najbardziej znanych polskich dyrygentów, a zarazem kompozytori pedagog zadbał o to, aby koncert na długo pozostał w pamięci gości wraz z głębokimi doznaniami muzycznymi.Do wspólnego świętowania swojego jubileuszu zaprosił śpiewaczki operowe, młodych dyrygentów – swoich studentów i absolwentów mistrzowskiej Klasy Dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego, a także Festiwalową Orkiestrę Kameralną im. Ignacego Jana Paderewskiego. Niezwykle oryginalne i zaskakujące interpretacje arie z oper Verdiego, Pucciniego, Bizeta, Bacha i polek Straussa zaprezentowały na scenie znakomite solistki: Aa Ran Kim, Justyna Reczeniedi, Maria Olkisz oraz aktorka Adrianna Godlewska. Głębia głosu oraz ekspresja każdej z artystek wzbudzałyniebywały entuzjazm wśród publiczności. Orkiestra prowadzona przez Szymona Kawalla oraz młodych dyrygentów znakomicie wykonywała dzieła światowej sławy kompozytorów, oddając ich nastrój i charakter, a dopełnieniem były mistrzowskie występy skrzypaczki Joanny Kawalla, której gra była prawdziwą wirtuozerią. Na zakończenie pierwszej części koncertu odśpiewana została „Kantata o kawie” do muzyki Jana Sebastiana Bacha, do której słowa napisał Andrzej Bartkowski, Prezes Grupy Mazurkas wraz z żoną Ireną.

Druga część wieczoru rozpoczęła się od rozmowy na proscenium, podczas której Jubilat opowiadał o swoich podróżach do Korei Południowej i fascynacjach tamtejszą muzyką i kulturą. W dalszej części dominowały rytmiczne, radosne polki Johannesa Straussa. Wielką niespodzianką dla gości był także popis umiejętności kulinarnych Szymona Kawalla, który wraz z Mistrzami Kuchni Mazurkas Catering 360° przygotowywał na scenie danie Tornedo a la Rosini. Finałem programu był wspólny występ gości Benefisu z utworem „Angiol di pace” Vincenzo Bellini. Tradycyjnie już, dla Jubilata oraz wszystkich uczestnikówprzygotowany został dwumetrowy tort. Nie zabrakło także kwiatów i życzeń od publiczności.W towarzyszącej Forum drugiej edycji projektu „Scena Talentów” wystąpił Przemysław Marcyniak – student I roku studiów magisterskich mistrzowskiej Klasy Dyrygentury prof. Szymona Kawalla.W programie XXII Forum Humanum Mazurkas znalazły się stałe pozycje, które towarzyszą Forum od 4 lat.

Goście wieczoru w ramach wernisażu mogli podziwiać wystawę malarstwa Lili Fijałkowskiej oraz wystawę rzeźby ceramicznej Wiesława Fijałkowskiego pod hasłem: „Dwa światy sztuki obok siebie”,a także w ramach finisażu wystawę zbiorową „Romskie żywioły kulturowe – taniec, muzyka, śpiew”.Kuratorem obu wystaw była Janina Tuora. Partnerami tej edycji byli Paweł Kanclerz – Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego oraz Jan Żychliński – Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego.

     ZAPROSZENIA...    

 zaproszenie   zaproszenie   wernisaż   plakat   plakaty Mysyrowicza

 

 

 

 

 

 

 

 

     SCENA TALENTÓW    

talent

SCENA TALENTÓW

W ramach Sceny Talentów FHM Irena Bartkowska przedstawiła zebranej publiczności młodego dyrygenta Przemysława Marcyniaka, studenta I roku studiów magisterskich mistrzowskiej Klasy Dyrygentury prof. dr. hab. Szymona Kawalla na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który zadebiutował dyrygując publicznie.

Forum Humanum Mazurkas jest autorskim projektem kulturalnym organizowanym i sponsorowanym przez współwłaścicieli grupy firm Mazurkas - Andrzeja Bartkowskiego i Andrzeja Hulewicza - we współpracy z kuratorem Janiną Tuora i realizatorem filmowym - Janem Sumikowskim. Jest to wydarzenie wielowątkowe łączące sztukę estradową, teatralną, satyryczną z malarstwem, rzeźbą i innymi sztukami wizualnymi. Scalają to wszystko filmy - reportaże, relacje z wywiadów i krótkie impresje o artystach biorących udział w Forum Humanum Mazurkas. Forum Humanum to spotkanie ludzi z różnych środowisk, wymiana myśli, to wspólne przeżywanie, poznawanie się, oswajanie ze sztuką, to też konfrontacja rozbieżnych poglądów. Zapraszamy do śledzenia tego wydarzenia na You Tube.

 
2111fce62d3bfc3090354c61221b85c5.jpg
04a14c5db8db45224afb4df1d4ab4463.jpg
a8574d4cfd019a11e4427fb15ea70935.jpg
62d2c09fb021bca9a5854300e6dc1e5d.jpg
fcc7f9d024af22923fa7b87b48d0d389.jpg

Róbmy coś, róbmy coś - Co by zależało od nas - Nie wiem co - Nie wiem jak - Ale coś tam chyba można - Zróbmy coś - Żeby coś - Zależało od nas. (Agnieszka Osiecka)