XVIII Forum Humanum Mazurkas – 27 września 2015 r.
Koncert: Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją prof. Henryka Wojnarowskiego
Wernisaż malarski:
„Lech Wałęsa w rysunku satyrycznym i karykaturze”
-
wystawa zbiorowa, „Galeria Forum Humanum Mazurkas” - wystawa zbiorowa.OPIS

W ramach wydania specjalnego XVIII Forum Humanum Mazurkas, które odbyło się 27 września br. w MCC Mazurkas miała miejsce niecodzienna uroczystość – 72. Urodziny Prezydenta Lecha Wałęsy. Ponad 400 przybyłych gości miało okazję złożyć osobiście życzenia Panu Prezydentowi, któremu towarzyszyła żona, Pani Danuta Wałęsa.

Gościem honorowym na uroczystości była Pani Premier Ewa Kopacz, która oprócz indywidualnych życzeń we foyer, wystąpiła na scenie, wygłaszając ciepłe i przyjazne przemówienie. Chciałam Panu podziękować, że zawsze, kiedy Pan jest za granicą, potrafi Pan z wielką dumą mówić o naszej ojczyźnie. Dziękuje za te wszystkie lata, które poświęcił Pan pracy dla Polski – mówiła Pani Premier. Na scenie życzenia jubilatowi złożyli: były ambasador Izraela w Polsce – Szewach Weiss, Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego – Paweł Kanclerz, Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego – Jan Żychliński. Z kolei Prezes Instytutu Lecha Wałęsy – Mieczysław Wachowski, Daniel Olbrychski, Emilian Kamiński oraz Marek Majewski życzenia złożyli w niecodzienny poetycki i muzyczny sposób. W roli Gospodarzy wystąpili Prezesi Grupy Mazurkas Andrzej Bartkowski i Andrzej Hulewicz. Prezes Andrzej Bartkowski tradycyjnie już jako prowadzący galę, odczytał Jubilatowi, specjalnie napisany na tę okazję wiersz pod tytułem „Wałęsa”. Punktem kulminacyjnym wieczoru było wystąpienie samego Jubilata, który jak zawsze emanował dużym poczuciem humoru i dowcipem. Zwieńczeniem części oficjalnej był koncert Chóru Filharmonii Narodowej pod dyrekcją prof. Henryka Wojnarowskiego z najbardziej znanymi „Arcydziełami Sztuki Chóralnej” oraz wspólnie odśpiewane z widownią „100 LAT”.

Po części oficjalnej goście zaproszeni zostali na tort, a następnie na urodzinowy bankiet. Uroczystość miała dostojny, a zarazem swobodny, przyjacielski i żartobliwy charakter, nie brakowało też łez wzruszenia i sentymentalnych, historycznych wspomnień. Wśród gości pojawili się m.in. Jerzy Wenderlich, Ryszard Kalisz, Andrzej Celiński, gen. Gromosław Czempiński, Marek Goliszewski, Zbigniew Jonas, Grzegorz Miecugow.

W ramach wernisażu, towarzyszącego wydarzeniu zaprezentowane zostały dwie wystawy: „Lech Wałęsa w rysunku satyrycznym i karykaturze” – wystawa prac satyrycznych najlepszych polskich karykaturzystów oraz Galeria Forum Humanum Mazurkas – retrospektywa dzieł malarzy i rzeźbiarzy I-XVII Forum Humanum Mazurkas. Kuratorem obu wystaw była Janina Tuora.

PEŁNA RELACJA FILMOWA

WYBRANE FRAGMENTY RELACJI FILMOWEJ PODZIELONE TEMATYCZNIE

 
2111fce62d3bfc3090354c61221b85c5.jpg
04a14c5db8db45224afb4df1d4ab4463.jpg
a8574d4cfd019a11e4427fb15ea70935.jpg
62d2c09fb021bca9a5854300e6dc1e5d.jpg
fcc7f9d024af22923fa7b87b48d0d389.jpg

Róbmy coś, róbmy coś - Co by zależało od nas - Nie wiem co - Nie wiem jak - Ale coś tam chyba można - Zróbmy coś - Żeby coś - Zależało od nas. (Agnieszka Osiecka)