XXVIII Forum Humanum Mazurkas – 28 lipca 2017 r.
Koncert: Międzynarodowy Koncert Pieśni i Tańca „Dom rodzinny matki mej”,
z udziałem ponad 100 młodych artystów z Polski, Litwy i Australii.
Wernisaż malarski: „Moja Kraina Piękna – Warmia i Mazury” – wystawa malarstwa
Tadeusza Bałakiera.
„Krakowa Czar” – wystawa malarstwa Bernadetty Stępień.
Scena Talentów: Karolina Matuszkiewicz (śpiew i gra na instrumentach:
suce biłgorajskiej i fideli płockiej)
Impresje filmowe:„Obrazowanie Warmii i Mazur – wędrówka za światłem”.
Film o twórczości Tadeusza Bałakiera. Realizacja: Janina Tuora, Jan Sumikowski.

OPIS

W piątek, 28 lipca br. w ramach XXVIII edycji Forum Humanum Mazurkas w MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel odbył się Międzynarodowy Koncert Pieśni i Tańca, z udziałem ponad 100 młodych artystów z Polski, Litwy i Australii.
Pełen artystycznych uniesień Międzynarodowy Koncert Pieśni i Tańca „Dom rodzinny matki mej” zachwycił i wzruszył przybyłą licznie do MCC Mazurkas publiczność. Ponad 500 gości ze świata kultury, sztuki i biznesu podziwiało wielki spektakl polskiej sztuki ludowej, pełen sztuki tańca, muzyki i niezwykle barwnych strojów ludowych. Na scenie wystąpiły dwa polonijne zespoły folklorystyczne: Polish Dance Group „Kukułeczka” z Perth w Australii, Zespół Tańca Ludowego Perła z Niemenczyna na Litwie oraz Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. Zespołom na scenie towarzyszyła ośmioosobowa orkiestra. Młodzi artyści z Polski, Litwy i Australii poprzez taniec i śpiew wracali do korzeni swoich przodków. Na scenie królowały oberki, mazury, kujawiaki, przyśpiewki, pieśni łowickie i żywieckie, a przy tym młodzieńczy entuzjazm i nieustający uśmiech na twarzach tancerzy i solistów. Nie zabrakło także australijskich i litewskich utworów ludowych. Po przerwie do rozmowy na proscenium Andrzej Bartkowski zaprosił kierowników trzech zespołów: Melissę Lejman, Katarzynę Szmidt, Germana Komarowskiego oraz Janusza Chojeckiego. Finałem koncertu było wspólne wystąpienie wszystkich zespołów w utworze „Dom rodzinny matki mej”, po którym owacja na stojąco zgromadzonej widowni była w pełni zasłużona.
 
W towarzyszącej XXVIII FHM „Scenie Talentów”, którego inicjatorką jest Irena Bartkowska, wystąpiła młoda, utalentowana i obdarzona niezwykłym głosem Karolina Matuszkiewicz. Wraz z dwoma muzykami Arturem Siejką i Patrykiem Walczakiem młoda artystka przeniosła gości w krainę tajemniczych i melancholijnych dźwięków niezwykłych instrumentów - suki biłgorajskiej, fideli płockiej i kamanaty.
 
Tradycyjnie spotkaniu Forum Humanum towarzyszą wystawy malarskie. Tym razem w ramach finisażu uczestnicy wieczoru mieli okazję podziwiać dwie wystawy: „Moja Kraina Piękna”- Warmia i Mazury, Tadeusza Bałakiera oraz „Krakowa Czar”, Bernadetty Stępień. Kuratorem obu wystaw była Janina Tuora, która również – wspólnie z Janem Sumikowskim – odpowiadała za realizacje filmu o twórczości bohatera finisażu, Tadeusza Bałakiera „Obrazowanie Warmii i Mazur – wędrówka za światłem”. Film zaprezentowany został gościom w I części koncertu. Kuratorem obu wystaw była Janina Tuora, a film o twórczości Tadeusza Bałakiera zrealizował Jan Sumikowski. 

     PROGRAMY, ZAPROSZENIA...    

 zaproszenie    zaproszenie    plakaty Mysyrowicza

 

 

 

 

 

 

 

 

SCENA TALENTÓW

Karolina Matuszkiewicz Trio Karma

SCENA TALENTÓW

W towarzyszącej Forum piątej edycji projektu „Scena Talentów”, którego inicjatorką jest Irena Bartkowska, wystąpiła Karolina Matuszkiewicz solo i z zespołem - założycielka Karma Trio, głównie skrzypaczka, wokalistka, ale gra również na Suce Biłgorajskiej, Fideli Płockiej i Kamanche. "Karma Trio" wystąpiło w skladzie: Karolina Matuszkiewicz, Patryk Walczak - akordeonista, kompozytor, aranżer oraz Artur Siejka - kontrabasista, basista.

 

PEŁNA RELACJA FILMOWA W 2 CZĘŚCIACH

WYBRANE FRAGMENTY RELACJI FILMOWEJ PODZIELONE TEMATYCZNIE

 
2111fce62d3bfc3090354c61221b85c5.jpg
04a14c5db8db45224afb4df1d4ab4463.jpg
a8574d4cfd019a11e4427fb15ea70935.jpg
62d2c09fb021bca9a5854300e6dc1e5d.jpg
fcc7f9d024af22923fa7b87b48d0d389.jpg

Róbmy coś, róbmy coś - Co by zależało od nas - Nie wiem co - Nie wiem jak - Ale coś tam chyba można - Zróbmy coś - Żeby coś - Zależało od nas. (Agnieszka Osiecka)