XLV Forum Humanum Mazurkas – 15 maja 2022 r.
Koncert:
Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy im. G. Wieriowki – „VERYOVKA”, wystąpił na dużej scenie MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel w Ożarowie Mazowieckim!
Wystawa: Eugeniusza Kaszkowskiego (1928-2003) i Sergiusza Kaszkowskiego „Malarstwo na pograniczu dwóch kultur – ukraińskiej i polskiej”. Kurator: Janina Tuora

OPIS

45FHM Notka prasowa


XLV Forum Humanum Mazurkas - 15 maja 2022 r.

15 maja 2022 roku Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy im. G. Wieriowki – „VERYOVKA”, wystąpił na dużej scenie MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel w Ożarowie Mazowieckim!
Zespół Veryovka to kilkunastoosobowa rewelacyjna orkiestra, unikalny chór i wspaniali tancerze, razem 75 osób. Zespół otrzymał zezwolenie od rządu Ukrainy na wyjazd z kraju w czasie wojny, aby zapewnić bezpieczeństwo tworzonej od prawie 80 lat grupie artystycznej stanowiącej wielką wartość dla kultury Ukrainy.
Siedzibą Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca Ukrainy jest Kijów – tam zainicjowano powstanie centrum sztuki narodowej, gdzie projektowane są stroje dla artystów, przygotowywane scenariusze występów i układy choreograficzne. Na miejscu pracuje 155 osób – artystów, tancerzy, chórzystów, muzyków i pedagogów.
Występ Zespołu w MCC Mazurkas był zapierającym dech w piersiach muzyczno-tanecznym przedstawieniem, odzwierciedlającym tradycję i piękno Ukrainy oraz prawdziwą „kozacką” dumę, jakże teraz widoczną w bohaterskich walkach w obronie Ojczyzny.

Kalejdoskop ludowych pieśni i żywiołowych tańców z różnych regionów Ukrainy, wspaniałe choreografie, a przy tym niezwykle wielobarwne i oryginalne stroje ludowe sprawiły, że ten wieczór na długo pozostanie w pamięci, liczącej około 900 osób, publiczności. Koncert to dynamiczny i energiczny pokaz, który poprzez śpiew, taniec i muzykę integrował publiczność i skłonił do jeszcze większej sympatii dla Ukrainy i bogatego ukraińskiego folkloru. Na długo w pamięci gości zostają żywiołowe, akrobatyczne tańce kozackie czy też kultowa pieśń polsko-ukraińska „Hej, sokoły” śpiewana wspólnie z publicznością nieukrywającą łez wzruszenia. Duże wrażenie zrobił, szczególnie w dzisiejszych tragicznych okolicznościach, hymn państwowy „Boże chroń Ukrainę” oraz podziękowania zespołu w imieniu całego narodu ukraińskiego Polakom, dla których Veryovka zaśpiewała hymn polski. Owacjom na stojąco, łzom wzruszenia i zachwytu nie było końca, a rozmowy w kuluarach trwały jeszcze długo po koncercie!
Koncertowi towarzyszyła wystawa nieżyjącego już ukraińskiego artysty malarza Eugeniusza Kaszkowskiego oraz jego syna Sergiusza, który od lat mieszka w Polsce i zwrócił się do Janiny Tuory, kuratorki wystaw w MCC Mazurkas z prośbą o możliwość organizacji wystawy: „Malarstwo na pograniczu dwóch kultur- ukraińskiej i polskiej”. Goście mogli obejrzeć też reportaż filmowy o twórczości Eugeniusza i Sergiusza Kaszkowskich „Od Lwowa do Warszawy”, którego autorami są Janina Tuora i Jan Sumikowski.

Warto dodać, że Zespół Veryovka pierwszy raz gościnnie wstępował na scenie MCC Mazurkas podczas 30. Forum Humanum Mazurkas we wrześniu 2017 roku, a wczorajszy koncert był kluczem programu już 45. edycji Forum Humanum Mazurkas. W ostatnim, trudnym dla Ukrainy czasie, jest to już kolejna inicjatywa MCC Mazurkas wspierająca Ukrainę, w marcu zorganizowaliśmy koncert dla 1000 ukraińskich dzieci „Uśmiech dla Ukrainy”, przez 1miesiąc gościliśmy rodziny ukraińskiej w naszym hotelu, a tym razem chcieliśmy ukazać wyjątkowość ukraińskiej kultury i sztuki.

MCC MAZURKAS CENTER & HOTEL to nie tylko jeden z liderów na rynku w obszarze biznesu. Od 2012 roku MCC Mazurkas realizuje unikatowe projekty kulturalno-artystyczne pod nazwą FORUM HUMANUM MAZURKAS oraz tematyczne SYMPOZJONY W MAZURKASIE. Wydarzenia te realizowane są z dziedzin: malarstwo, rzeźba, sztuki teatralne i operowe, balet, wystawy indywidualne i zbiorowe, filmy i benefisy. Ta wyjątkowa inicjatywa i szeroka oferta artystyczna na stałe zakorzeniła się na lokalnej i warszawskiej mapie wydarzeń kulturalnych. Udział w tych wydarzeniach jest bezpłatny.

Zarząd MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel, Prezesi i Organizatorzy Forum Humanum Mazurkas – Andrzej Bartkowski I Andrzej Hulewicz składają szczególne podziękowania za zaangażowanie i wsparcie Partnerom kulturalnych wydarzeń: Janowi Żychlińskiemu, Staroście Powiatu Warszawskiego Zachodniego oraz Pawłowi Kanclerzowi, Burmistrzowi Ożarowa Mazowieckiego


 


PEŁNA RELACJA FILMOWA - 1 CZĘŚĆ

WYBRANE FRAGMENTY RELACJI FILMOWEJ PODZIELONE TEMATYCZNIE

 
2111fce62d3bfc3090354c61221b85c5.jpg
04a14c5db8db45224afb4df1d4ab4463.jpg
a8574d4cfd019a11e4427fb15ea70935.jpg
62d2c09fb021bca9a5854300e6dc1e5d.jpg
fcc7f9d024af22923fa7b87b48d0d389.jpg

Róbmy coś, róbmy coś - Co by zależało od nas - Nie wiem co - Nie wiem jak - Ale coś tam chyba można - Zróbmy coś - Żeby coś - Zależało od nas. (Agnieszka Osiecka)