LVIII Forum Humanum Mazurkas – 16 lipca 2023 r.
Koncert: "
OPERA W BUDOWIE, czyli śpiewaczka na rusztowaniu" - sztuka operowa o zabarwieniu humorystycznym. Małgorzata Pawłowska - sopran, Małgorzata Szymańska-Sadlakowska - fortepian
Wernisaż: 
Finisaż wystawy malarstwa Janusza Dziurawca: „Kadry z ulic Warszawy w malarstwie Janusza Dziurawca“. Kuratorka wystawy: Janina Tuora. Wernisaż malarstwa Wiesława Ochmana – „Malowany świat Wiesława Ochmana”. Kurator wystawy – Oskar Świtała.
Wystawa fotografii: 
Czesław Czapliński: "Ochman w obiektywie Czaplińskiego”. Kuratorka wystawy – Jolanta Jasińska.

OPIS

 FB IMG 1691323754644

 

57 fhm plakaty ochman

Wiesław Ochman o swoim malarstwie

Miałem wówczas pięć lat i właściwie od tamtego dnia malarstwo towarzyszy mi zawsze i wszędzie. lnteresuje mnie przede wszystkim kolor i jego rola w budowie obrazu. Rozwiązania barwne, pełne tajemniczych współistnień, wywołujące dźwięczność płótna, zawsze sprawiały mi wielką radość. Nic też dziwnego, że zakochałem się po uszy w całym Malarstwie, bez względu na jego istotę programową. Uroda zjawisk, których głównym aktorem jest światło sprawiły, że próbuję przy pomocy plamy barwnej zachować je w malarskiej pamięci.
Pejzaż, zachód słońca, świt czy fioletowo-niebieskie figi w białej misie – wszystkie te tematy zachwyciły mnie malarsko i starałem się zanotować je na płótnie. Każda z tych impresji jest moim „przeżyciem” tematu. Nie chcę malować tylko i wyłącznie „intelektualnie”, pedantycznie dbając o formę i szukać „trafionych” kolorów i harmonii. Nie potrafię też „na zimno” konstruować swoich malarskich wrażeń. Mam niewiele czasu na malowanie, stąd mój pośpiech w zagospodarowywaniu płótna. Na pewno często efekt końcowy moich zmagań z formą, barwami, ich chłodem i temperaturą jest daleki od zamierzonego, ale na pewno autentyczny. Nigdy nie próbowałem nikogo naśladować, a moje malarskie widzenie świata ukształtowała przyjaźń z Czesławem Rzepińskim. Śpiew wypełnia mi życie bez reszty, a zjawił się nieoczekiwanie w moim życiorysie.To, że zostanę śpiewakiem operowym – zaledwie przeczuwałem, w to, że zostanę malarzem zawsze wierzyłem. I dalej wierzę.

WERNISAŻ FOTOGRAFII
Czesław Czapliński - „Ochman w obiektywie Czaplińskiego”

Polsko-amerykański artysta fotograf, członek honorowy Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych.
Jest autorem, współautorem ponad 40 albumów (książek).
Fotografie Czesława Czaplińskiego publikowano wielokrotnie na łamach m. in. „The New York Times”, „Time”, „Vanity Fair”, „The Washington Post”, „Newsweek”, „Twój Styl”, „Viva”, „Rzeczpospolita”, „Wprost”,„Foto”. W czasie ponad 40 lat fotografowania przed obiektywem Czesława Czaplińskiego gościło wiele znanych postaci ze świata biznesu, kultury, polityki i sportu.

 


PEŁNA RELACJA FILMOWA - 1 CZĘŚĆ

WYBRANE FRAGMENTY RELACJI FILMOWEJ PODZIELONE TEMATYCZNIE

Filmy wkrotce zostaną zamieszczone.
 
2111fce62d3bfc3090354c61221b85c5.jpg
04a14c5db8db45224afb4df1d4ab4463.jpg
a8574d4cfd019a11e4427fb15ea70935.jpg
62d2c09fb021bca9a5854300e6dc1e5d.jpg
fcc7f9d024af22923fa7b87b48d0d389.jpg

Róbmy coś, róbmy coś - Co by zależało od nas - Nie wiem co - Nie wiem jak - Ale coś tam chyba można - Zróbmy coś - Żeby coś - Zależało od nas. (Agnieszka Osiecka)