XXVI Forum Humanum Mazurkas – 26 lutego 2017 r.
Koncert: Benefis Maestro Paulosa Raptisa z udziałem artystów Teatru Wielkiego
– Opery Narodowej: Jeannette Bożałek (sopran), Anny Lubańskiej (mezzosopran),
Mateusza Zajdla (tenor) oraz Dariusza Macheja (bas).
Wernisaż malarski: „Wernisaż malarski: „Motywy śródziemnomorskie w akwareli” –
wystawa zbiorowa.
Wernisaż malarski: „Motywy śródziemnomorskie w akwareli” – wystawa zbiorowa.
Scena Talentów: Dionizy Wincenty Płaczkowski (tenor).

OPIS

XXVI Forum Humanum Mazurkas, które odbyło się 26 lutego br. utrzymane było w wyjątkowym artystycznym klimacie, a zgromadzona licznie publiczność dzięki wspaniałemu programowi mogła przenieść do największych oper świata. To wszystko za sprawą niezwykłego artysty greckiego pochodzenia, Paulosa Raptisa, który od blisko 70 lat żyje w Polsce. Z okazji Benefisu Jubilat zaprosił do wspólnego świętowania wielu znakomitych gości, w tym także artystów Teatru Wielkiego – Opery Narodowej: Jeannette Bożałek, Annę Lubańską, Mateusza Zajdla, Dariusza Macheję oraz Annę Marchwińską. W koncercie udział wzięło ponad 800 osób ze świata biznesu, kultury i sztuki.

Przez ponad 5 godzin w sali Zeus w MCC Mazurkas rozbrzmiewała muzyka z najbardziej znanych oper i operetek, a sam Maestro Paul Raptis – artysta światowej sławy, który występował na największych scenach operowych na świecie zadbał o to, aby koncert na długo pozostał w pamięci gości. Osobiście zaśpiewał na scenie kilka utworów operowych, wśród nich m.in.: „Grek Zorga”, „Czarująca Marguerita” czy też „Mili se mu” z akompaniamentem znakomitego pianisty Andrzeja Płonczyńskiego. Niezwykle oryginalne i zaskakujące interpretacje arie z oper Rossiniego, Pucciniego, Bizeta, Mozarta i Kalmanna zaprezentowane zostały przez znakomite solistki i solistów Teatru Wielkiego - Opery Narodowej: Jeannette Bożałek (sopran), Annę Lubańską (mezzosopran), Mateusza Zajdla (tenor) i Dariusza Macheję (bas). Dopełnieniem całości była mistrzowska gra na fortepianie, pianistki Anny Marchwińskiej. Głębie głosu oraz ekspresje każdego z artystów wzbudzały niebywały entuzjazm wśród publiczności. Na scenie oprócz rozmowy z Jubilatem na proscenium o życiu artystycznym i prywatnym pojawili się także specjalni goście – przyjaciele artystyczni Paulosa Raptisa. Specjalną laudację wygłosił popularyzator opery i baletu i dyrektor naczelny polskich teatrów operowych, Sławomir Pietras, kompozytor i dyrygent, Marek Sewen oraz znakomita solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Barbara Nieman. Wielką niespodzianką dla samego jubilata i gości koncertu był także występ najstarszego wnuka jubilata – Paula Johna Raptisa. Finałem koncertu był wspólny występ wszystkich artystów na scenie oraz odśpiewanie tradycyjnego 100 LAT!!. Dla wszystkich uczestników wieczoru przygotowany został okolicznościowy tort GIGANT. Nie zabrakło także kwiatów i życzeń od publiczności.

W towarzyszącej Forum czwartej edycji projektu „Scena Talentów”, którego inicjatorką jest Irena Bartkowska, wystąpił młody utalentowany tenor Dionizy Wincenty Płaczkowski. W programie XXVI Forum Humanum Mazurkas znalazły się stałe pozycje, które towarzyszą Forum od blisko 5 lat. Goście wieczoru w ramach finisażu mogli podziwiać rysunki ilustracyjne Ewy Urniaż-Szymańskiej w ramach wernisażu zaś, wystawę zbiorową „Motywy śródziemnomorskie w akwareli”. Kuratorem obu wystaw była Janina Tuora.

Partnerami XXVI Forum Humanum Mazurkas byli Paweł Kanclerz – Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego oraz Jan Żychliński – Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Patroni medialni: TVP 3 Warszawa, Społecznościowy Portal Kulturalny KulturawPolsce.pl, magazyn Presto, Ruch Muzyczny oraz portal kulturadostepna.pl.

     PROGRAMY, ZAPROSZENIA...    

 zaproszenie    zaproszenie    wernisaż    plakat    plakaty Mysyrowicza

 

PEŁNA RELACJA FILMOWA W 2 CZĘŚCIACH

WYBRANE FRAGMENTY RELACJI FILMOWEJ PODZIELONE TEMATYCZNIE

 
2111fce62d3bfc3090354c61221b85c5.jpg
04a14c5db8db45224afb4df1d4ab4463.jpg
a8574d4cfd019a11e4427fb15ea70935.jpg
62d2c09fb021bca9a5854300e6dc1e5d.jpg
fcc7f9d024af22923fa7b87b48d0d389.jpg

Róbmy coś, róbmy coś - Co by zależało od nas - Nie wiem co - Nie wiem jak - Ale coś tam chyba można - Zróbmy coś - Żeby coś - Zależało od nas. (Agnieszka Osiecka)