XX Forum Humanum Mazurkas – 20 marca 2016 r.
Koncert: Gwiazdy Legendarnego „Podwieczorku Przy Mikrofonie”
Benefis Andrzeja Płonczyńskiego - 60 lat na scenie.
Wernisaż malarski:
„Podróż po alternatywnych światach” Jarosław Jaśnikowski
„Klimaty polsko-żydowskie w malarstwie współczesnym” wystawa zbiorowa.
Wernisaż rzeźby:
„Świat surrealizmu, groteski i bajkowej opowieści”
- Katarzyna Bułka-Matłacz.
Impresje filmowe: „Mój rzeźbiarski surrealizm”
Film o twórczości Katarzyny Bułki-Matłacz. Realizacja: Janina Tuora, Jan Sumikowski.

OPIS

XX już Forum Humanum Mazurkas, które odbyło się 19 marca br. było niezwykłym jubileuszowym wydarzeniem z okazji 60 lecia pracy na scenie Andrzeja Płonczyńskiego – legendy  polskiego akompaniamentu. Na ten wyjątkowy wieczór pianista przygotował bogaty program artystyczny z udziałem Gwiazd legendarnego „Podwieczorku przy mikrofonie” oraz zaprzyjaźnionych z nim artystów. W roli prowadzącego wystąpił Prezes Grupy Mazurkas, Andrzej Bartkowski. W wieczorze wzięło udział ponad 800 osób.

Andrzej Płonczyński był przez wiele lat animatorem i akompaniatorem historycznego już dziś „Podwieczorku przy Mikrofonie” – audycji radiowej, która powstała w 1936 roku i w latach 1958 – 1989 nadawana była regularnie w I Programie Polskiego Radia. Podczas swojego Benefisu Jubilat postanowił wrócić pamięcią do tego legendarnego programu i zaprosił artystów, z którymi miał okazję pracować. Dzięki temu sala „Zeus” w MCC Mazurkas na ponad 4 godziny zamieniła się w „studio radiowe”, a goście wieczoru mogłli przenieść się muzycznymi wspomnieniami w czasie. Wśród artystów na scenie pojawili się: Olgierd Buczek, Aleksander Czajkowski-Ładysz, Wojciech Wiliński, Jolanta Kubicka, Krzysztof Cwynar, Kira Andrea Płonczyńska, Krystyna Jędrzejecka, Rena Rolska, Zdzisław Słowiński, Kazimierz Kowalski, Andrzej Bychowski i Paulos Raptis. W gronie przyjaciół Andrzeja Płonczyńskiego, którzy jako goście wystąpili na scenie znaleźli się: prof. Anna Baker, Justyna Reczeniedi, Natalia Kovalenko, Wiesław Bednarek, Aleksander Kamedulski oraz Irena Bartkowska. Zgromadzona w „Zeusie” publiczność była pod dużym wrażeniem występu każdego z artystów. Nie brakowało też łez wzruszenia i sentymentalnych muzycznych wspomnień. Finałem programu był wspólny występ gości Benefisu i odśpiewanie piosenki pt.: „Płonczyński nasz”, do której słowa napisał Andrzej Bartkowski, Prezes Grupy Mazurkas. Tradycyjnie już, dla Jubilata oraz wszystkich uczestników wieczoru przygotowany został dwumetrowy tort.

W programie XX Forum Humanum Mazurkas znalazły się stałe pozycje, które towarzyszą Forum od 4 lat. Goście wieczoru mogli podziwiać wystawę rzeźby Katarzyny Bułki-Matłacz „Świat surrealizmu, groteski i bajkowej opowieści” oraz dwie wystawy malarskie: Jarosława Jaśnikowskiego „Podróż po alternatywnych światach” oraz wystawę zbiorową „Klimaty polsko – żydowskie w malarstwie współczesnym”. Kuratorem wystaw była Janina Tuora. Na rozpoczęcie XX Forum Humanum Mazurkas odbył się pokaz filmu o rzeźbiarce Katarzynie Bułce-Matłacz ,według scenariusza Janiny Tuory, w realizacji Jana Sumikowskiego. Partnerem jubileuszowej edycji Forum Humanum Mazurkas był Paweł Kanclerz – Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego.

     PROGRAMY, ZAPROSZENIA...    

 zaproszenie   zaproszenie   wernisaż   plakat    plakaty Mysyrowicza

 

PEŁNA RELACJA FILMOWA W 2 CZĘŚCIACH

WYBRANE FRAGMENTY RELACJI FILMOWEJ PODZIELONE TEMATYCZNIE

 
2111fce62d3bfc3090354c61221b85c5.jpg
04a14c5db8db45224afb4df1d4ab4463.jpg
a8574d4cfd019a11e4427fb15ea70935.jpg
62d2c09fb021bca9a5854300e6dc1e5d.jpg
fcc7f9d024af22923fa7b87b48d0d389.jpg

Róbmy coś, róbmy coś - Co by zależało od nas - Nie wiem co - Nie wiem jak - Ale coś tam chyba można - Zróbmy coś - Żeby coś - Zależało od nas. (Agnieszka Osiecka)