LXIII Forum Humanum Mazurkas – 18 lutego 2024 r.
Koncert: 
„Sekrety biografii Wolfganga Amadeusza Mozarta” Sławomir Pietras i jego goście: Magdalena Stefaniak - sopran, Karolina Wieczorek - sopran, Paweł Michalczuk - bas, Ella Susmanek - fortepian
Scena Talentów:  Agnieszka Kadłubowska - sopran
Wernisaż:  „Rzeźba – Mariaż brązu i szkła” Katarzyna Bułka-Matłacz

 

OPIS

 

 

63. Forum Humanum Mazurkas „Sekrety biografii Wolfganga Amadeusza Mozarta”
Sławomir Pietras i jego goście.


Zaproszenie_63-1.jpg


63. Forum Humanum Mazurkas „Sekrety biografii Wolfganga Amadeusza Mozarta” Sławomir Pietras i jego goście
Magdalena Stefaniak - sopran
Karolina Wieczorek - sopran
Paweł Michalczuk - bas
Ella Susmanek - fortepian

Scena Talentów: Agnieszka Kadłubowska - sopran
Wernisaż wystawy: „Rzeźba – Mariaż brązu i szkła” Katarzyna Bułka-Matłacz

Już 18 lutego 2024 roku o godzinie 18:00 do MCC Mazurkas zawita Opera. Wieczór poświęcony Wolfgangowi Amadeuszowi Mozartowi – jego ariom i biografii.
O życiu i enigmatycznych szczegółach tego wybitnego artysty opowie Sławomir Pietras. Podczas wieczoru usłyszymy arie z dzieł takich jak: „Don Giovanni”, „Czarodziejski flet” czy „Wesele Figara”.
Koncertowi towarzyszyć będzie wernisaż wystawy rzeźby Katarzyny Bułki-Matłacz.
Nie może Państwa zabraknąć!

Wieczór poprowadzi: Andrzej Bartkowski


Pietras

Sławomir Pietras

Dyrektor polskich teatrów operowych (Bytom, Wrocław, Łódź, Warszawa, Poznań), inicjator wielu festiwali muzycznych, organizator wielkiej liczby zagranicznych tournée operowych i baleto-wych, producent ponad trzystu spektakli, a w ostatnich kilkunastu latach animator podróży operowych łódzkiej Agencji Grand Tour.
Jego działalności towarzyszą cotygodniowe felietony w tygodniku Angora, liczne koncerty, wykłady, prelekcje i spotkania autorskie związane z publikacjami jego książek.

Magdalena Stefaniak 050.jpg

Magdalena Stefaniak

Ukończyła Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie Barbary Mądrej. Była uczestniczką Akademii Operowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Wielokrotna laureatka międzynarodowych konkursów wokalnych min. Grand Prix na I Międzynarodowym Konkursie Operowym im. Henryka Mireckiego (2023). Umiejętności wokalne kształtowała pod okiem renomowanych artystów oraz pedagogów, wśród których znajdują się zwłaszcza: Izabela Kłosińska, Agata Młynarska, Ewa Podleś. W 2013 roku zadebiutowała w spektaklu studenckim jako Hrabina Almaviva w Weselu Figara Mozarta na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Wieczorek.JPG

Karolina Wieczorek

Sopran liryczno-koloraturowy młodej generacji. Wykształcona w Krakowskiej Akademii Muzycznej, zadebiutowała w tamtejszej Operze, śpiewając między innymi: w „Zemście Nietoperza” - partię Adeli, w „Baronie Cygańskim” - partię Arseny, w „Don Pasquale”- partię Noriny, w „Czarodziejskim flecie”-partię Królowej Nocy, w „Orfeuszu w piekle” - partię Eurydyki, w „Ariadnie na Naxos” - partię Najady, „Carmen” - partię Frasquity. Przed kilku laty zadebiutowała zagranicą śpiewając Rozynę w „Cyruliku Sewilskim” na Klasik Festival Schloss Kirchstetten 2018 w Austrii. Nieprzeciętna biegłość głosu, którą posiada, predysponuje wokalistkę do wykonywania skomplikowanych partii koloraturowych.

Paweł Michalczuk.JPG

Paweł Michalczuk

Swoją edukację muzyczną rozpoczął od gry na fortepianie w PSM I stopnia w Tarnobrzegu. Jest absolwentem studiów I stopnia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Leszka Skrli oraz studiów II stopnia z wynikiem celującym na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie dr. hab. Roberta Gierlacha. Pierwsze doświadczenia wokalne zdobywał w Polskim Narodowym Chórze Młodzieżowym, z którym koncertował w Polsce i za granicą. W 2016 r. został aktywnym członkiem prestiżowej Chorakademie Lübeck – międzynarodowego zespołu składającego się z obiecujących solistów, z którym koncertował w Europie i na świecie w repertuarze obejmującym m.in.: Mszę c-moll Mozarta (Rheingau Musik Festival 2017). W kwietniu 2019 zadebiutował na deskach Polskiej Opery Królewskiej partią Damety w Scene buffe Alessandra Scarlattiego.

Zdjecie Ella Susmanek.jpg

Ella Susmanek 

Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Studia ukończyła w 1972 roku w klasie fortepianu prof. Jana Ekiera. Była stypendystką Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Pracę pedagogiczną rozpoczęła w październiku 1972 roku w macierzystej uczelni, gdzie obecnie jest zatrudniona na stanowisku profesora zwyczajnego. Od 2005 roku do 2012 pełniła w tej uczelni funkcje prodziekana Wydziału Wokalnego. Artystka bierze czynny udział w życiu koncertowym, zarówno w kraju jak i za granicą. Jako pianistka-solistka występuje z recitalami m. in. w warszawskich łazienkach (recitale chopinowskie u stóp pomnika Fryderyka Chopina),w Pomarańczarni, czy w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. W 1980 roku artystka została uhonorowana nagroda Ministra Kultury i Sztuki.


Scena Talentów

Biogram-Agnieszka-Kadłubowska-2.jpg

Agnieszka Kadłubowska

Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego w klasie śpiewu Joanny Woś i prof. Krzysztofa Bednarka oraz Wydziału Instrumentalnego w klasie gitary klasycznej prof. Jacka Dulikowskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Uczestniczyła w Kursach Mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Teresę Żylis-Garę, Izabelę Kłosińską, Olgę Pasiecznik. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła również pod okiem znakomitych śpiewaków: Jolanty Bibel, Ewy Biegas oraz pianistki Elli Susmanek.

Na scenie zadebiutowała rolą Paminy w operze Czarodziejski flet W. A. Mozarta pod dyrekcją Dariusza Mikulskiego w Telewizji Toya w Łodzi.

  

 


    RELACJE FILMOWE    

PEŁNA RELACJA FILMOWA

WYBRANE FRAGMENTY RELACJI FILMOWEJ PODZIELONE TEMATYCZNIE

     PROGRAMY, ZAPROSZENIA...    

  zaproszenie    zaproszenie    wernisaż   plakaty Mysyrowicza

 

 

 

 

 

 

 

Róbmy coś, róbmy coś - Co by zależało od nas - Nie wiem co - Nie wiem jak - Ale coś tam chyba można - Zróbmy coś - Żeby coś - Zależało od nas. (Agnieszka Osiecka)