LXV Forum Humanum Mazurkas – 4 maja 2024 r.
Koncert: 
„Wszyscy jesteśmy z tej samej gliny” Benefis 40 lat pracy artystycznej Tomka Wachnowskiego.

Wystawy:  Wystawa Katarzyny Waraksy oraz wystawa Beaty Joanny Przedpełskiej „Kreacja nieokiełznana – malarstwo, tkactwo, dzierganie”. 

OPIS

65. Forum Humanum Mazurkas - „Wszyscy jesteśmy z tej samej gliny” Benefis 40 lat pracy artystycznej Tomka Wachnowskiego.

 Zaproszenie_65fhm.jpg

 


Magda MAGIC Piskorczyk - wokalistka
Katarzyna Waraksa – artysta plastyk i pieśniarka
Lech Dyblik – aktor
Mirosław Czyżykiewicz – pieśniarz
Bogdan Nowak – mim
Adam Gwara – aktor, poeta
Daniel Lopez Połeć – piano
Oleg Dyyak – akordeon i instrumenty perkusyjne
Krzysztof Ścierański – gitara
Wystawy:
Wystawa Katarzyny Waraksy
Wystawa Beaty Joanny Przedpełskiej „Kreacja nieokiełznana – malarstwo, tkactwo, dzierganie”


4 maja 2024 o godz. 18:00 przeniesiemy się w świat bluesa, piosenki literackiej, pantomimy i słowa…

Koncert z okazji 40. lat pracy artystycznej Tomka Wachnowskiego będzie pełen emocji, wspomnień, anegdot. Na scenie MCC Mazurkas wystąpią znamienici goście Benefisanta, których sylwetki przedstawiamy poniżej.

Koncertowi towarzyszyć będą dwie wystawy: Wystawa Katarzyny Waraksy oraz Wystawa Beaty Joanny Przedpełskiej „Kreacja nieokiełznana – malarstwo, tkactwo, dzierganie”

Wieczór poprowadzi: Andrzej Bartkowski


 

Wachnowski.jpg

Tomek Wachnowski

Autor tekstów, poeta, kompozytor, piosenkarz i producent muzyczny.

Autor i wykonawca piosenki do filmu „Asterix i Obelix kontra Cezar”. Występował i współpracował z Mr. Bober’s Friends, TBand, MrZoob, Krzysztofem Ścierańskim, Markiem Napiórkowskim, Marcinem Dańcem, Elżbietą Adamiak, Anną Treter, Andrzejem Poniedzielskim, Jerzym Filarem, Piotrem Bałtroczykiem, Arturem Andrusem i innymi. Zdobył Grand Prix X-tego Festiwalu Im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” w Kołobrzegu w 2013r., na 18 Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku w 2014r. zdobył Grand Prix i Nagrodę Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Tworzy muzykę do powieści czytanych w III programie polskiego radia i do spektakli dla dzieci.

 Piskorczyk.jpg

Magda MAGIC Piskorczyk

wielokrotnie nagradzana wokalistka i multiinstrumentalistka. Trzykrotnie nominowana do prestiżowej nagrody FRYDERYK. Dwukrotna półfinalistka najważniejszego konkursu bluesowego INTERNATIONAL BLUES CHALLENGE w Memphis, Tennessee, USA. We Francji nazwana „la voix noire et au costume blanc” (czarny głos w białym kostiumie).

 Waraksa.jpg

Katarzyna Waraksa

artysta plastyk i pieśniarka - mieszka i pracuje we wsi Grądzie na Mazurach. W swojej twórczości plastycznej inspiracje czerpie ze wspomnień, własnych przeżyć, fantastycznych wizji. Miłośnicy malarstwa narracyjnego, symbolicznego odnajdą w jej pracach nie tylko ciekawą formę, kompozycję czy kolorystykę, ale przede wszystkim podtekst literacki.

 Dyblik.jpg

Lech Dyblik

polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pieśniarz. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie na wydziale aktorskim. Grał na deskach warszawskiego Teatru Narodowego do 1987 roku. Znany z ekranizacji takich jak „Ogniem i mieczem”, „Wtorek”, „Zemsta”. Jego drugą pasją jest śpiewanie i granie na gitarze. W 2010 roku wydał płytę pt. "Bandycka dusza".

 Czyżykiewicz.jpg

Mirosław Czyżykiewicz

Pieśniarz, artysta grafik, kompozytor, poeta.. Rozpoczął studia w ASP w Krakowie (1981-83), aby następnie zakończyć je w ASP w Warszawie (1984-87). Jest autorem wielu cenionych albumów muzycznych oraz publikacji poetyckich. Jako artysta grafik tworzy uznane dzieła malarskie oraz rysunkowe.

 Nowak.jpg

Bogdan Nowak

Mim. Glinolud. Restaurator. Bolesławianin. Przez wiele lat mieszkający w Paryżu asystent i przyjaciel nieodżałowanego Marcela Marceau. Razem z wielkim mimem występował we Francji i całej Europie, jak również w Japonii, Australii, Chinach, Stanach Zjednoczonych. Współpracę z Marcelem Marceau zakończył w 1997 roku i rozpoczął tournée z własnym spektaklem „Spirale”. W 2006 r. wpadł na pomysł powołania do życia Glinoludów – ludzi pomalowanych gliną. Glinoludy występowały w wielu krajach świata m.in.: Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech.

 Gwara.jpg

Adam Gwara

Aktor, poeta. Pisze od 4 lat dla młodych i dojrzałych. O sprawach błahych i fundamentalnych. Komentuje rzeczywistość i skłania do refleksji, dzieli się obserwacjami życia i głęboko porusza czułe struny. Pisze czasem prosto, czasem sięga do form bardziej wyrafinowanych. Zawsze w sposób elegancki i zdyscyplinowany. To czytelnicy skłonili go do wydania najpierw tomiku limeryków "Idiota z Gotham", a później całkowicie sfinansowali jego debiut poetycki "Insomnia".

Dyyak.jpg

Oleg Dyyak

akordeonista, klarnecista i perkusjonista - współtworzył od 1997 roku znaną na całym świecie formację “The Cracow Klezmer Band”. Współpracował z wieloma artystami, wśród których są: John Zorn, Tomasz Stańko czy Grażyna Auguścik. Aktualnie współtworzy zespół „OneNess”.

 Scieranski_600.png

Krzysztof Ścierański 

Basista, gitarzysta, jeden z najbardziej znanych i uznanych muzyków polskich. Laboratorium, String Connection, Air Condition, Music Painters i wiele innych. Ma na koncie współpracę z Ewą Bem, Tomaszem Stańko, Markiem Grechuta, Johnem Porterem czy Grzegorzem Ciechowskim.

 lopez połeć.jpg

Daniel "Lopez" Połeć 

pianista, klawiszowiec. Muzyk, pedagog. Współpracuje z Magdą "Magic" Piskorczyk , Tomkiem Wachnowskim i innymi.

 

Wieczór poprowadził: Andrzej Bartkowski  

 


     PROGRAMY, ZAPROSZENIA...    

  zaproszenie    zaproszenie    wernisaż   plakaty Mysyrowicza

 

 

 

 

 

 

 

PEŁNA RELACJA FILMOWA

wkrótce pełna relacja filmowa z koncertu - zapraszamy

WYBRANE FRAGMENTY RELACJI FILMOWEJ PODZIELONE TEMATYCZNIE

 

2111fce62d3bfc3090354c61221b85c5.jpg
04a14c5db8db45224afb4df1d4ab4463.jpg
a8574d4cfd019a11e4427fb15ea70935.jpg
62d2c09fb021bca9a5854300e6dc1e5d.jpg
fcc7f9d024af22923fa7b87b48d0d389.jpg

Róbmy coś, róbmy coś - Co by zależało od nas - Nie wiem co - Nie wiem jak - Ale coś tam chyba można - Zróbmy coś - Żeby coś - Zależało od nas. (Agnieszka Osiecka)