panorama
Kielecki Teatr Tańca
podczas XIX Forum Humanum Mazurkas.
 
28 lutego br. w ramach dziewiętnastej już edycji cyklu Forum Humanum Mazurkas odbył się Wieczór Tańca Współczesnego, z udziałem Kieleckiego Teatru Tańca. To pierwsze, w ramach cyklu, spotkanie z tematyką tańca współczesnego przyciągnęło do MCC Mazurkas ponad 700 osób ze świata kultury, sztuki oraz biznesu.
 
W tematykę wieczoru wprowadziła zgromadzoną widownię rozmowa Prezesa Grupy Mazurkas Andrzeja Bartkowskiego ze Sławomirem Pietrasem – popularyzatorem opery i baletu, działaczem kulturalnym oraz dyrektorem wielu teatrów operowych w Polsce. Jako pierwszy spektakl Kielecki Teatr Tańca zaprezentował „Stół bez szczęścia” (chor. Elzbieta Szlufik-Pańtak), który był wzruszającą opowieścią o samotności i walce o uwagę drugiego człowieka. Spektakl w bardzo emocjonalny sposób pokazał potrzebę miłości rodzicielskiej i partnerskiej oraz trudności jakie przeżywają związani tymi relacjami ludzie. Kolejne spektakle „Monochrome” (chor. Jacek Przybyłowicz) oraz „2 żywioły” (chor. Grzegorz Pańtak) przedstawiły taniec współczesny w bardzo nowoczesnej i oryginalnej choreografii. Pierwszy z nich stanowił kalejdoskop tanecznych obrazów, osadzonych w monochromatycznej przestrzeni sceny, drugi zaś prezentował walkę pomiędzy dwoma żywiołami – wodą i ogniem. Największe emocje i gromkie brawa zyskały dwa ostatnie występy teatru: „Jazz Dance Back and Forth” oraz „Stymulacja ciała - DANCE. Niezwykle barwna choreografia obu spektakli, a także radość tańca i bogaty przekaz emocjonalny, który zaprezentowali tancerze wzbudziły niezwykle entuzjastyczną reakcję wśród zebranej publiczności. W programie XIX edycji Forum Humanum Mazurkas nie zabrakło także stałych pozycji, które towarzyszą Forum od 4 lat. Tradycyjnie już wernisaż malarski był doskonałą okazją do bliższego poznania sztuki Jarosława Jaśnikowskiego – malarza wyobraźni, który w swoich obrazach pokazuje własne alternatywne światy. Goście mogli także podziwiać wystawę rzeźby Katarzyny Bułki-Matłacz – artystki i autorki wielu prestiżowych statuetek konkursowych. W ramach finisażu zaprezentowana została wystawa plakatów Witolda Mysyrowicza pod hasłem: „Politycy transformacji ustrojowej w Polsce jako bohaterowie innych bajek”. Kuratorem wystaw była Janina Tuora. W przerwach pomiędzy poszczególnymi spektaklami odbyły się pokazy filmów według scenariusza Janiny Tuory, w realizacji Jana Sumikowskiego.

2111fce62d3bfc3090354c61221b85c5.jpg
04a14c5db8db45224afb4df1d4ab4463.jpg
a8574d4cfd019a11e4427fb15ea70935.jpg
62d2c09fb021bca9a5854300e6dc1e5d.jpg
fcc7f9d024af22923fa7b87b48d0d389.jpg

Róbmy coś, róbmy coś - Co by zależało od nas - Nie wiem co - Nie wiem jak - Ale coś tam chyba można - Zróbmy coś - Żeby coś - Zależało od nas. (Agnieszka Osiecka)